May 8, 2013 - Genel    No Comments

Prematüre Nedir ? Nedenleri Nelerdir ?

Prematüre nedir?  Nedenleri nelerdir?

Normal gebelik süresi fıkralardaki gibi en az 9 ay 15  gün olmalıdır.  Yani normal gebelik 38 hafta ile 42 hafta arasında  sürer. Gebelik 37 haftadan önce sonlanırsa doğan bebeğe prematüre denir.  Prematüre bebeğin yaşı 40 haftalık olana kadar postkonsepsiyonel yaş olarak  ifade edilir. Örneğin 28 haftalık dendiğinde konsepsiyondan bu yana 28 hafta  geçtiği ve gerçek miadına daha 12 hafta olduğu anlaşılır.

Yenidoğan bebeğin doğum tartısı gebelik yaşına göre  uyan %10-90 değerleri arasında ise “doğum ağırlığı gebelik yaşına  uygun” (Appropriate for Gestational Age, AGA), doğum  ağırlığı %90 üstünde olanlar için “doğum ağırlığı gebelik yaşına göre  fazla” (Large for Gestational Age, LGA), doğum  ağırlığı %10 altında olanlar için ise “”doğum ağırlığı gebelik yaşına  göre düşük” (Small for Gestational Age, SGA) terimleri  kullanılmaktadır. Buradan da anlaşılacağı gibi her düşük doum tartılı bebek  prematüre olmayabilir. Zamanında doğduğu halde iyi gelişmemiş ve “zayıf”  olabilir.

Prematüre doğan bebekler ne kadar prematüre  doğduklarına göre farklılıklar gösterirler. Bazıları sadece sınırda prematüredir  ve kısa bir süre hastanede kaldıktan sonra taburcu edilip sağlam bir yenidoğan  bebek gibi izlenebilirler. Bazıları ileri derecede prematüredirler ve hastanede  çok uzun süre kalmak zorunda kalırlar. Prematüre doğan bebeğinizle karşı karşıya  kalabileceğiniz problemleri bilmek için önce bebeğinizin ne kadar prematüre  olduğunu bilmelisiniz.

Prematüre bebekleri doğdukları gebelik haftasına göre  sınıflarsak:

24–31 Hafta: İleri derece prematüre

32- 35 Hafta: Orta derece prematüre

36- 37 Hafta: Sınırda prematüre

Bir başka sınıflama şekli de doğum tartısına göre  sınıflamadır:

Düşük Doğum Ağırlığı(LBW) : Bebeğin doğumda 2500 gramdan az olması

Çok Düşük Doğum Ağırlığı(VLBW): Bebeğin doğumda 1500 gramdan az olması

İleri Derecede Düşük Doğum Ağırlığı(ELBW): Bebeğin doğumda 1000 gr.dan az olması

LBW(Low Brith Weight), VLBW(Very Low Brith Weight),  ELWB(Extremely Low Brith Weight)

Prematüre Doğumun Nedenleri

Prematüre doğumun birçok nedeni vardır. Ana rahmindeki  bebek, rahim ve plasentayı üçlü bir ünite olarak kabul edersek bu ünitenin her  bir üyesine ait sorunlar ayrı ayrı prematüre doğum nedeni olabilir.

Anneye ait nedenler:

Annenin gebelik sırasında yaşam şeklindeki hatalı  tercihler prematürite nedeni olabilir: Alkol, sigara, uyuşturucu kullanımı.  Beslenme bozukluklarına bağlı kilo alınamaması, bakımsızlı ve aşırı yorgunluk  ile aşırı stres de Prematüriteye neden olabilir.

Anne yaşı: 18 yaş öncesi ile 35 yaş  üstü gebelikler prematüre doğum için riskli sınırlardır.

Sık doğum: Doğum  kontrolünün iyi yapılamadığı ülkemizdeki gibi toplumlarda prematüre doğum  sıklığı daha fazladır. İki gebelik arasındaki sürenin 2 seneden kısa olması  halinde prematüre doğum olasılığı artar.

Annede kronik  hastalıklar: Akciğer, karaciğer, böbrek ve kalbe ait kronik hastalıklar  erken doğum içim risk oluştururlar.

Tansiyon: Annede hipertansiyon durumunda, kan  dolaşımından beslenen bebeğin olumsuz etkilenmesine neden olarak erken doğum  gerçekleşebilir. Annede hipertansiyon varsa aynı zamanda bebeğin kilo alımı da  geri kalır.

Enfeksiyonlar: Annedeki her tür enfeksiyon amnion  sıvısında bulaşmaya (rahim içinde bebeğin yüzdüğü sıvı) ve erken doğuma neden  olabilir.

Genital nedenler:

Rahimin küçük olması, rahim tümörü gibi rahime ait  yapısal bozukluklar.

Servikal Yetersizlik: Rahim boynunda yumuşama ve  gevşeme sonucu rahmin fetüsü taşıyamamasıdır.

 

Plasentaya ait nedenler:

Plasentanın yapısal bozukluklarında da erken doğum  gerçekleşebilir. Yapısal bozukluklar dışında plasentaya ait bazı patolojiler de  şunlardır:

Plasenta dekolmanı: Dekolman ayrılma demektir. Rahim iç yüzüme iyice yapışmış olan plasenta bir  şekilde ayrışmaya başlar ve erklen doğun meydana gelir.

Plasenta previa: “via”  yol demektir. Yani yol ağzında, çıkışta yerleşen plasenta demek oluyor. Pekiyi  bu yol nedir? Tabii ki rahim ağzıdır. Plasenta rahmin alt kısımlarına yerleşirse  gebeliğin ilerleyen haftalarında rahmin gerilmesi erken doğumu  tetikleyebilir.

Bebeğe ait nedenler:

Çoğul ebeliklerde bebek sayısı arttıkça erken doğum  riski de artar.

Fetuse ait anomaliler: Doğumsal anomalisi olan  bebeklerin erken doğum riski daha fazladır.

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!