Mar 17, 2012 - Genel    3 Comments

Datlım …

Dün nette görüp yapmıştım süper bir tatlı hafif hoş tatlı ve şık ilk denememdi daha şık görüntüler verilebilir 15-20 dk yapılabileçek bir datlı:)

Vişneli kısmı için:

1 PAKET VİŞNELİ TANG YADA ORALET
1 ÇAY BARDAĞI MISIR NİŞASTASI
1 ÇAY BARDAĞI ŞEKER …
5 ÇAY BARDAĞI SU
ARA KAT :
1 PAKET ETİ ÇAY KEYFİ KURABİYE

Beyaz kısmı için:
1/2 LT SÜT
1 ÇAY BARDAĞI MISIR NİŞASTASI
1 ÇAY BARDAĞI ŞEKER
1 PAKET VANİLYA
KALIP: ÇAY FİNCANLARI İÇİ SU İLE ISLATILMIŞ

YAPILIŞI:
ÖNCE VİŞNELİ OLAN TÜM MALZEMEMİZİ KARIŞTIRIP MUHALLABİ GİBİ PİŞİRİYORUZ..   SONRA ISLATILMIŞ KALIBIMIZA 1 KEPÇE DÖKÜP ÜZERİNE 1 TANE KAKAOLU BÜSKÜİMİZİ KOYUP ELİMİZ İLE ÇOK HAFİF BASTIYORUZ.   SONRA BEYAZ RENKLİ OLAN MALZEMEMİZİ KARIŞTIRIP ONUDA PİŞİRİP BÜSKÜİLERİMİZİN ÜZERİNE KEPÇE İLE DÖKÜYORUZ. İLK SICAKLIĞI ÇIKINCA BUZDOLABINDA SOĞUTUYORUZ   SERVİS ZAMANI KALIBIMIZI TABAĞIMIZA TERS ÇEVİRİYORUZ.   .   ARZU EDİLİRSE ,PORTAKALLILİMONLU,ŞEFTALİLİ TÜM ÇEŞİTLERİ İLE YAPABİLİRSİNİZ.. OLDUKÇA PRATİK VE ŞIK BİR TATLI OLUYOR…

Orjinali böyle ben vişne suyuns 2-3 kesmeşeker 1 su bar nişastayla yaptım evde fındıklı büskivi vardı onu koydum ben kalıbı büyük tuttum fincanada denedim ama olmadı ve miniçikti yapmanızı tavsiye ederim.

3 Comments

  • Benim marifetli arkdaşım,ben çok severim yemeyi ama yapmaya hiç gönlüm yok,tembel miyim?üşengeç miyim ?anlamıyorum 🙂 elin kolun dert görmesin,çok güzel görünüyorlar..

    • Hwerşeye üşeniyorum bende mutfakta yemek yapmaya tatlılar yapmaya üşenmiyorum sanırım beni rahatlatım çok mutlu ettiği için kolayıma geliyor sedacım:):)kısmet olsada beraber yesekk:)

  • inşallah yeriz bir gün bebeim inşallah..

Got anything to say? Go ahead and leave a comment!